neděle 27. ledna 2013

Co vidíš?


Ráno ( cestou na zápas s Borkem) byla obloha červánková.  B.zajímalo jak vzniká .

Dost zjednodušeně: Když je vítr, zvedá se prach. Ten se spojí s vodními parami, které  se při poklesu teploty mění na krystalky. Na krystalech  se pak lomí světlo, které při nízké poloze slunce má delší vlnovou délku a tím dochází k rozkladu spíše červeného světla.

Van Goghovi byla asi úplně ukradená nauka o meteorologii,  
přesto dokázal skvěle zachytit to, co se na obloze děje. Film o Van Goghovi (tu starou verzi ) jsem viděla asi ve dvaceti. Totál retro  snímek, ale i tak mě to tehdy dost vzalo.
Jdu hledat verzi novou.


(díky Jankovi za odkaz...přednášející mluvil dost zmateně , ale obsah moc dobrý)6 komentářů:

MaličkýJanek řekl(a)...

Mluví někdy (skoro pořád) dost zmateně, ale hodně mě zaujal, zrovna ta pasáž o VG. Teď mu vyšla knížka: Jení, doufám, že si ji zítra v Praze koupím.

Anonymní řekl(a)...

Doporucuju k precteni Zizen po zivote od Irvinga Stona, jednoznacne stoji za to! Je v tom tolik informaci))

Soňa Malinová řekl(a)...

Už teď spím jen 6 hodin denně:-)...přečtu

Janusa řekl(a)...

Tedy Soni, jestlis to vysvětlení červánkové barvy dala z hlavy, tak klobouk dolů :-) A to myslím, že jste na výtvarném ani fyziku neměli... jsi nějak moc všestranná ;-)

Anonymní řekl(a)...

[p]He undertakes the 6 yr voyage to Pandora in hopes of regaining legs via the Avatar program . If you or your other half has a thing for diamonds, you need to know bahawa Cartier, Tiffany and Asprey are among this exclusive jewelry, expensive [url=http://www.pandoracharms4uk.co.uk]pandora uk[/url] road . Tiffany隆炉s prediction is considered to be more [url=http://www.nicejewelryuk.co.uk]tiffany jewelry uk[/url] conservative . The food: delectable . You may be tempted [url=http://www.lovejewelryuk.co.uk]jewelry stores[/url] to change fonts as a way of trying to make it more interesting . He father sale of unique courage, though not with the same creative [url=http://www.nicejewelryuk.co.uk]jewelry shops[/url] spirit, Tiffany (Tiffany) jewelry design process in his hands has been carried forward . You are thinking how to spend your weekend day with an interesting thing . Photo by Martyn [url=http://www.pandoracharms4uk.co.uk]pandora charms[/url] Thompson for Tiffany's . a good offer more as well as a good offer more youngsters have turn in to the frenetic pursuers of [url=http://www.lovejewelryuk.co.uk]silver jewelry[/url] Tiffany.[/p]

Anonymní řekl(a)...

yeezy 350
kyrie 7
golden goose
cheap jordans
kyrie 6