sobota 21. října 2023

Poreč

 Odjížděla jsem do Poreče s virozou. ( jediná starost, abych nenakazila D.) Druhý den po příjezdu  10 km kolem pobřeží  na registraci Iron man. Poreč je opravdu nádherná. Pro sportovce krásné běžecké a cyklistické trasy. Pro milovníky kaváren a zevlování u moře taky. Ideálně na podzim. Bez lidí.



depo pro 1210 kol







Iron man silný zážitek. Perfektně zorganizované. Přehledné.  Skvělý servis. Moderátor vtipný. Při startu jsem měla co dělat, abych se nerozbrečela. 

Plavání 1, 9 km. Kolo 90 km. Běh 22 km.

Po roce tréninku jeho první závod.  Z 1210 lidí byl 713. Čas 5:30. Obdivuju. (hned se přihlásil na další závod v Rakousku

.....

Ubytování krásné. Mělo to jen drobné zádrhele. Nedalo se zaparkovat domu ( bydleli jsme v historickém jádru) . Věci jsme nosili na třikrát od parkoviště k domu a do třetího patra. Jednu noc hlasitá hudba a zpěv do čtyř do rána. Na noční klid se  nehraje. 

D. je hotelový typ, já  ráda apartmán, kde mám kuchyň a spoustu místa. Možnost si číst, když ten druhý spí. Taky to musí mít trochu ducha. Jak vidím parkety, zapomínám dohledávat dostupnost parkování. 

Moře pár metrů od domu. Nádherná pěší zóna kolem historických hradeb. 


Táhla jsem s sebou i Mac ( že budu pracovat) . Naivka.

výhled z apartmánu do centra


výhled z okna směr moře








úterý 10. října 2023

Na víkend v Praze

Design blok hodnotit nebudu, protože jsem se Silvou začaly s prohlídkou až k večeru, po celém dni cestování a schůzek. Byl tam hrozný vzduch, vedro, plus ta únava a to já už pak myslím jen na to, až si lehnu. (samozřejmě jsme si večer nelehly, ale pily víno i s Hanele)

Moc mě potěšili čtenáři blogu. Paní z Bruselu, manželé z Ústí, konzultace s paní, co se stěhuje do menšího bytu ( zdravím její maminku) . Je to fajn vidět vás na živo. A samozřejmě to hlazení ega bylo taky moc příjemné:). Konzultace ve stánku Elle Decoration byly na pohodu. Tahle spolupráce mě moc bavila.

Poprvé jsem se sešla s Petrou ( kabelky ONAONA). Často si píšem, tak konečně  i osobně.

A ještě jedno milé seznámení s Kristýnou . ( na instagramu moje_poesie ) . Nakupuje v Itálii nádherné vintage lampy, dekorace a drobný nábytek. Díky ní se seznamuju s italským designem. Celý její  IG je zajímavý. Často vintage věci vystavuje a fotí u sebe doma. Na její domácnosti je vidět, jak moc je zcestovalá.


Zítra se balíme, ve čtvrtek vyrážíme na  Iron man Poreč . ( snad naše kočka přežije péči syna

Rok dřiny. Každý den  plavání, běh nebo kolo. Jen teda nevím, jak ho poznám v moři mezi dalšími 1500 plavci. 

 Našli jsme si moc hezké ubytování . Loft v centru Poreče v tomto domě:


výhled z okna na moře


 Kavárny na pobřeží už jsem si taky našla. Budu pracovat v loftu nebo v  kavárně.  Většinu roku bych klidně mohla cestovat. Což se ale neslučuje s mým zápecnictvím. 
.....

Pokud by Vás zajímalo, kdo letos vystavoval na Design bloku tak TADY . 
A vy ?  Byli jste ?


středa 4. října 2023

Směna v galerii...

Zastavila se  Dagmar ( provozuje galerii GALERII VĚŽ  ). Píše text k následující výstavě Liny Németh. Linu zná od dětství, kdo jiný by to měl napsat. Setkání tak osvěžující.

....

Období vybavování domácnosti pokračuje. Máme nové prádelní koše a židli.




Líbí se mi v interiéru jeden výraznější barevný akcent. Trochu zábavy. Něco nečekaného. Židle od Vitry se mi líbila vždycky. Byla jsem zvědavá, jak se v ní sedí. Skvěle. Asi menším postavám jako jsem já, protože mám pocit, jako by mi opěrku odlili podle mých zad. Myslím, že D. je rád, že tyto výstřelky nemusí sponzorovat. On by takovou židli nechtěl ani zadarmo:)




....

Borek se chystá  po novém roce odstěhovat.  Nejdřív jsem z toho byla docela přešlá, ale pak jsem si představila stále uklizenou spodní koupelnu a pokoj pro hosty. Možnost rekonstruovat kuchyň a horní koupenu bez omezení. Začínám v tom vidět  pozitiva. Taky se jasně ukáže, kdo z těch dvou nenosí krabičky od obědů zpátky!

Tolik let si člověk přeje, aby měl aspoň hodinu pro sebe a najednou je období, kdy si děti žijí své životy, mají práci, přítelkyně, cestují po světě...

...

Tady ještě pár fotek Pantonek namixovanými s jinými židlemi.




Co vy ? Už máte děti z domu? A jak to nesete? Pozitiva. Negativa.


čtvrtek 28. září 2023

Rande s designéry


Z časopisu Elle Decoration mě oslovili, jestli bych na jejich stánku v rámci Design bloku dělala poradenství ohledně interiérového designu. Bude nás kolem třiceti. Každý má určený čas. Já budu v sobotu od 14 - 15 hod. Hned po mě je Jiří Pelcl. Tak ho aspoň uvidím na živo.
Kdo a  v kolik hodin je rozepsáno ZDE . 
Pokud si s něčím nevíte rady, zastavte se, rezervujte si čas a já se vám ráda budu věnovat.

Letos je Design blok na třech místech. Veletržní palác, Uměleckoprůmyslové museum a v Míčovně. Když už nic, tak výstava Made by fire v Míčovně bude rozhodně stát za to.  100 exponátů ze skla, keramiky a porcelánu od českých tvůrců.

No a když už jsme u toho ELLE DECORATION. Vyšlo podzimní číslo, na které jsem se moc těšila. Je zpátky šéfredaktorka Eva Slunečková a s ní i skvělá úroveň článků. Interiéry baví a inspirují. 


....
Přihlásila jsem se na 15 lekcí na power jogu. ( prevence proti SAD) . Mám za sebou dvě lekce a jsem nadšená. Hodně strečink. Cvičitelka mi nesmírně sedí. Místo ezo hudby hraje muzika jak ze starých francouzských filmů. 




úterý 26. září 2023

Tímto tempem...

 ..budou brzy Vánoce. Slíbila jsem vyrobit 300 levandulových hrnků pro jeden e-shop. A ještě vlastně pomněnky pro Pěkně vypečený krámek . Kdybyste něco potřebovali do Vánoc tak přitočím. Objednání tady nebo přes mejl: info@malinadesign.com V tom množství už se to ztratí. Pár hrnků jsem poslala i Mobilnímu hospici Ondrášek. Před Vánocemi spustí prodej. 100% z prodeje jde Ondráškovi. To jen kdybyste chtěli spojit příjemné s užitečným. Dám pak vědět, až to bude aktuální.

...

Počasí na stavby a rekonstrukce přeje. V Karlovicích se popojelo.

U starých domů vždycky dilema jak zachovat ráz domu a zároveň, aby byl energeticky úsporný. Zateplit se musel, ale byla by škoda kdyby fasáda přišla o všechny plastické fasádní prvky. Nechaly se tedy udělat přesné kopie a na zateplenou fasádu se nalepily zpět.

Všechny dřevěné prvky se demontovaly, vybrousily (moc šikovní majitelé dělají svépomocí) . Něco bylo v tak špatném stavu, že se musely některé části vyřezat nové. 






Nová dřevěná okna s dvojsklem. Ta původní majitelé nechali vylouhovat . Budeme z toho vyrábět obrovskou vitrínu/ knihovnu do jídelny.




Zrepasované vstupní dveře už jste asi viděli. Ale nevadí. Ony jsou tak krásné, že se můžete podívat ještě jednou:)






Tak a teď ta fasádní barva. Měla být stejně bílá jako ty rohy, ale nevím, co ta firma zadrbala, takže fasáda je krémová ( chvílemi se mi zdála i žlutá) . Naštěstí majitelé  nadšení. A vlastně čím déle se na to dívám, přijde mi to fajn. Fasádní prvky víc vynikly. Je to takový hodně umírněný Jurkovič:))

Dřevěnou verandu už pan majitel opaluje  a natírá. 













opálená futra taky svépomocí
Každý, kdo si projede rekonstrukcí domu, zjistí, že spoustu věcí zvládne sám.




Ještě tip na blog zaměřený na second handy. dosekace . Je tam i mapa. 

pondělí 18. září 2023

Od čeho začít?

Minulý čtvrtek vernisáž s Ivem Sumcem velmi vydařená. Poprvé mám pocit, že jsem neblekotala. Pečlivě jsem si připravila otázky.  Ivo mluvit tak hezky, zajímavě, nekomplikovaně, takže i ti co byli poprvé v životě v galerii, tomu rozuměli a bavilo je to.

Jestli mě něco blaží, tak je to fakt, že lidi nacházejí skrze moji galerii vztah k umění. 

Pořád koukám na ty jeho obrazy. Tohle je něco s čím úplně souzním. Jednoduchý tah a je z toho mokka konvička, miska se štětci, rozlomená miska..

Je to jako japonská kaligrafie.






....

Když už jsem dohnala všechny pracovní resty, vzali jsme si s D. ve středu volno a vyšli na Praděd podél Bílého Potoka. Málo lidí, krásné počasí. Hlava vyvětraná, nohy protažené. Konečně mám pocit, že se dostávám po covidu do formy. Po pěti měsících. A už se valí další vlna covidu a blíží se  SAD . 

Letos chci být na zimu lépe připravená. Mít plán, jak dobu temna přežít.  Dokonce jsem ochotná překonat odpor ke kolektivnímu cvičení a zkusit zajít na jógu.   Nemohlo by být zářijové počasí až do dubna a pak plynule přejít do jara? Ideální počasí na běhání, procházky...

Včera jsme se se Silvou prošly na Žermanickou přehradu. ( 15 km) . Už jsme tam byly tolikrát a přece jsme zase bloudily. U přehrady oblíbený bufet se skvělým pivem. 

...

D. předevčírem odjel hlídat psa rodičům. A to pak jako když do mě střelí. Maluju, opravuju, přesunuju. Borek se vrátil nadšený z Budapešti.  S D. si každý den píšeme a voláme. Hezké, že si i po šesti letech tak moc chybíme. 

Zítra se chystám do kamenictví pro mramorovou desku na stolek.

Jo a taky jsem si objednala židli. Rozhodla jsem se pár peněz rozšustrovat, ať se nám to státní HDP trochu zvedne. 

 Včera jsem přimontovala kliku a přemalovala černý komín.  Tyhle drobné úpravy, nákupy tlumí zoufalství z naší rozpadající se domácnosti. 











sobota 9. září 2023

Nákupy

 Dlouho mi trvá, než si něco koupím. Ne že bych byla škrt. Ráda nakupuju druhým. Utrácet za sebe mi jde trochu hůř. 

Takže jsem si řekla, že aspoň jednou měsíčně si něco pořídím. Začalo to cestovními kufry.

Elektrický zubní kartáček už je taky doma. Díky za všechny tipy. Nakonec jsem si vybrala docela obyčejný,  cídí zuby krásně. Hlavně ty zadní, kvůli kterým vždycky dostanu trochu vynadáno na zubní hygieně. Synové dostanou pod stromek, i kdyby nechtěli.

Kup měsíce je odpadkový koš. Víc než pět let prasklé plastové víko mě dohánělo k šílenství. Co chvíli se nám víko protlačilo na opačnou stranu. 



Bílý, plechový. S tlumením při zavírání. Zdálo by se, že špatné na údržbu, ale omyl. Otvor tak velký, že se  trefí každý. První den jsem chodila otevírat koš na prázdno, jakou jsem měla radost. A mám pořád!
TADY odkaz, kdyby někdo sháněl v retro stylu. 


K Vánocům a narozeninám jsem dostala od Silvy sprchové gely a ty si rozhodně koupím znova. (mami, kdybys nevěděla, co mi koupit pod stromeček:) Nádherně voní. 


A co jste si koupili vy  a máte z toho velkou radost?

čtvrtek 7. září 2023

Pár tipů ke shlédnutí...

 Jsem z rodiny, kde byla tradice spořit do obálek. Mít trochu rezervu. Ale jak už je té rezervy trochu více, je dobré  dát peníze aspoň na spořící účet, kde je zhodnocení 5-6%. Obchodování s cennými papíry ani bitcoinům nerozumím a tak to raději nechávám na bance. Jistota, že o peníze nepřijdete.

Víc o tom srozumitelně v rozhovoru s ekonomem Dominikem Strokalem .

Divili byste se, kolik lidí má peníze ,,zašité ve slamníku". 

....

Dokument, na který jen tak nezapomenu. Jmenuje se Zkouška umění  . Natáčení zákulisí přijímacích zkoušek na AVU Praha. S podivem,  jací lidé se hlásí. Dvě profesorky  při nejmenším vyvolávají  rozpaky. 

Ale třeba z prostředí AVU Praha budete mít naopak dobrý dojem. Zajímá mě Váš názor. 

Každopádně dokument skvěle natočený a cenu za dokument si zaslouží.

...

Skvělý rozhovor Lucie Výborné s pedagogem Karlem Kostkou . Nevím, proč dali tak zavádějící nadpis. V rozhovoru mluví hlavně o způsobu učení. A to  nadšení, co z něj i po třiceti letech učení srší, to je neuvěřitelné. Velmi pozitivní. 

Všechny odkazy, pokud máte internet, si můžete přehrát. Není to vázané na žádné placené platformy nebo na přihlašování. To jen, pokud je tady  starší generace a bojí se kliknout na začerněné odkazy. 


sobota 2. září 2023

Vernisáž

D. mě vyvezl na vernisáž do Telegraph na britskou malbu. Těch lidí! Nestíhám dávat všechny události na blog. Práce tak moc, že i večer sedám k počítači. Ale jak je vidět, na kulturu si čas najdu vždycky. 

Noví klienti mají zarezervované termíny až do března 2024. Dělám si velké časové rezervy, ale i tak se občas projekty prolínají.





Sabina Knetlová měla zrovna v tu dobu měla v Telegraphu rezidenční pobyt. Šli jsme obkouknout její bydlení a studio, které je hned vedle bytu.  Skvělé podmínky na tvoření. 
Sabina je nejen nesmírně talentovaná, pracovitá, ale i skromná.





Dá vyjít až na střechu po točitém schodišti.