neděle 16. února 2020

IT zádrhely

Jestli mě něco opravdu nebaví je, řešit cokoliv ohledně informačních technologií. Protože tomu  nerozumím a tím pádem mě při problémech lehce zachvacuje panika.


 například:

- aktualizuju operační systém a Mac se na několik hodin zasekne a pak úplně ztmavne. (tehdy bez zálohování)
- měsíc mi chodí zpráva od googlu, že se mi někdo snaží vlomit do mejlu
- některý z mých e-shopu přestane fungovat ( to se mi stalo tento týden)
- mám plnou mejlovou schránku, plný telefon, plný počítač... nakonec zálohuju, ale sousedka ( nad galerií) mě vytopí tak, že teče ze stropu přímo na zálohový disk a tak bych mohla pokračovat s nekonečným množstvím příhod.

I když máte chytrého a ochotného  grafika a programátora, který za vás hasí požáry, tak musíte aspoň trochu rozumět tomu, co po vás chce. Při nejmenším přístupy do systému, kde máte hosting, umět ho přidat jako administrátora atd
Mám čtyři webové stránky z toho dva e-shopy, různé redakční systémy, hosting u různých poskytovatelů. Kdybych byla systematik, tak mám všechno na jednom místě. Ale to já nejsem.

Co mi píše Filip:

,,Až bude nové php zaktualizuji WooCommerce a bude to jistě bezpečnější. Doporučil bych Ti ještě přejít z Yoast SEA na RankMath (mají výrazně lepší výsledky a migrace není obtížná) a asi něco na kompresi obrazů (celý web se tím zrychlí a to se v seo také odrazí."

 a ještě IT vsuvka:

Včera jsme koukali na rozhovor s mladým vědcem Tomášem Mikolovem na Hyde Park
Je to jeden z lidí, kteří stojí za skokovým zdokonalením Google překladače ( taky jste si všimli, jak  google překládá plynule ?)
Jeho modely jazyka učí počítače zpracovávat lidskou řeč. Jeho výzkum dělá z jazyků matematiku- statistiku. Dnes jeho algoritmy používají společnosti jako je Google, Microsoft, facebook, Twitter..

Pro laiky, jako jsem já, uvedl jednoduchý příklad převádění jazyka do matematiky.

král - muž + žena = královna

Kdyby se nechal tehdy na vysoké škole odradit velmi skeptickým posudkem svého profesora, nebyl by tam, kde je dnes.4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

já ne něj taky koukala, musim říct, že na složitost tématu, mluvil borec velmi jednoduše, byl moc sympatický, super!
jinak moje děti toho o IT vědí už teď víc jak já (nejstarší má 12)
gábina

Soňa Malinová řekl(a)...

je to tak...ujíždí nám vlak

Ivet řekl(a)...

S angličtinou od polských kolegů si google překladač moc neporadí, ale to je nadlidský úkol i pro počítač. :D Ale jinak překladač používám pár let převážně pracovně a ten pokrok je tam vidět výrazný.

Unknown řekl(a)...

Soňo, když to po sobě tady takhle čtu, tak tou taky nerozumím... f