neděle 23. května 2021

Ze všech stran...

 ...slyším o výstavě Siegfrieda Herze v DOXu. Stojí za to si o něm přečíst. Třeba TADY   Je mu 34. 

 13 let téměř nevychází ze svého panelákového bytu, kde maluje. Jako dítě nechápal, proč na slunci cítí fyzickou bolest. Nechápali to ani rodiče. Plzeňský rodák vyrůstal v motelu u dálnice na Cheb, kde jeho otec pracoval jako údržbář a kde se při čekání na školní autobus potkával jen s řidiči tiráků a prostitutkami. Že se jich bál, ho trápilo míň, než že funguje jinak než jeho vrstevníci: „Když se mnou teď mluvíte, vidím vaši řeč v obrazech, které si teprve musím přeložit do slov.“ Jak se mnohem později ukázalo, jeho smyslová přecitlivělost je jedním z typických průvodních znaků Aspergerova syndromu. Než mu byla porucha autistického spektra diagnostikována, prošel si osobním peklem.

Připomíná mi způsobem života i některými obrazy Bohuslava Reyneka.

.......

V pátek za dědou. Návštěvy nejsou smutné. Probíráme kde co. Blízkovýchodní situaci, domácí politiku, vzpomínky na výlety a kde se dobře vaří....extrémně bystrý mozek. 

Cestou zpátky překvapení. D. mě vzal na večeři na místo naší svatby. 

V sobotu jel dvakrát do práce. Předat zákazníkovi pneumatiku. Odpoledne mobilní servis pro kamion. Borek celý den stříhal.

Já jediná jsem lelkovala. Prohlížení časopisů o designu a materiálech. Nakonec to lelkování přece jen k něčemu bylo. Pro usedlost v Písku jsem našla hezké konferenční stolky. Domluvila další vystavující v galerii. Víc jasno v jakém stylu budu směřovat interiéry v bývalé poště v Karlovicích.

Poslední rok jsou to samé výzvy. Venkovská usedlost. Funkcionalistický byt. Prvorepublikový dům. Návrh fasády Církve Bratrské. Velký rozstřel stylů. Víc čtu, hledám, třídím.

Velká zkušenost v tom, že i když klienti mají v něčem jasno ve funkci nebo designu, stojí za to poslat ještě svůj návrh. Zásadní je, připojit k tomu ilustrační obrázek z Pinterestu. Málokdo má tak dobrou představivost, aby si dokázal představit styl jen z koláže nebo 3D vizualizace. Jde o celkový dojem, pocit a to dokresluje právě fotka.3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Milá Soni, obrazy na mě působí moc smutně. Jistě jsou krásné, ale já bych to doma mít nemohla. I když já mám zas takovou malou "úchylku" na něco jiného, co by doma nesnesla většina lidí... :))).. Mám prosbu do svého prvorepublikového domku hledám konferenční stolek už mnoho let, musí být větší, tedy ne na 2 hrnky kafe… Kdybys o něčem někdy věděla??? Zdraví Lenka z Ovy

Soňa Malinová řekl(a)...

A jakou?:))

Anonymní řekl(a)...

Mysliš úchylku?? No ona je to taková spíš podivnost.. Ale to Ti třeba někdy povím osobně L