pátek 15. listopadu 2019

Poklady v antikvariátu

Nedávno jsem jen tak ze zvědavosti hledala na internetu jednu knihu a nakonec nákup deseti knih z různých antikvariátů.
Taky se obhajujete rčením :,, Peníze budou, my nebudem" ?

Kniha Poznámky k tvorbě od Karla Čapka je naprostý skvost.
Krátké úvahy na téma moderní umění, divadlo, literatura.
Oba bratři výjimeční. 

Velká monografie Nejskromnější umění je kniha, kterou jsem sháněla. I když použitá, ukrutně drahá. Kniha se odkazuje na původní knihu Josefa Čapka. Ta malá červená vlevo. 




Tady ofocená krátká úvaha na téma literáti ve veřejném životě a  proč se o něj nezajímají. Můžete si za literáty dosadit blogeři, influenceři...

Nebýt diletant je velká výzva. 





 ...a ještě jedna úvaha ,,Rozkoš tvrzení" na téma moderní obrazy. Není to skvělé?!



.........

Poslední týdny máme oba pracovně zhuštěné. Přesto se stalo tak nějak tradicí, že se večer sejdeme i s Borkem u stolu, jíme, povídáme si...je to moc fajn. 

Zítra výlet do Brna . Oléé.

pondělí 11. listopadu 2019

Andrea má nový e-shop a blog

Moc povedený obchod .

Tak teď nevím, jestli si mám koupit betlém nebo vánoční ozdoby  . Asi ozdoby, protože papírový betlém mám po našich.Nahrazovat krásné věci za jiné krásné věci je trochu marnivost. 

Nedávno jsem poslouchala s Andreou rozhovor O kousek blíž . A i když se známe už roky, pořád mě baví poslouchat, jak o tvorbě přemýšlí. Troufám si říct, že kdo si od Andrei koupil originální výtvor  nebo má signovanou knihu, bude to mít v budoucnu velkou hodnotu. Pro nás, co její věci milujeme, to má hodnotu už teď.






sobota 9. listopadu 2019

Daniela

Nedávno se za mnou zastavila do galerie Daniela. Pěstounka osmi dětí. Před deseti lety jsem jim zařizovala hernu v rámci natáčení Bydlení je hra. Mám pocit, že je to nedávno, když mi vyprávěla, jak si vzali první holčičku Míšu bez nohy, teď už  všechny děti mají partnery a žijí samostatně.

Z pěstounství časem přešli na dočasnou péči a ta dopadla  tak, že když se biologičtí rodiče ročních dvojčat k péči neměli a hrozila zpátky péče ústavní, vzala si je Daniela  s manželem na trvalo. Teď jsou to krásné čtyřleté holčičky. Daniela má tuším něco kolem 54.
Jo a zhubla 21 kilo, přihlásila se jako dobrovolník do Adry, hraje v kostele na varhany a připojila se do místního loutkového divadla. Vypadá báječně.

Z nostalgie jsem si pustila díl s proměnou . Už bych to zařídila  jinak ( a ty příšerné hadry co mám na sobě!!), ale znovu jsem si uvědomila, jak byly první roky natáčení skvělé.

No a jinak jsem propadla mánii pletení čelenek.
Hezké je, že se na workshop hlásí matky s dcerami, takže to vypadá na trojgenerační dýchánky.










středa 6. listopadu 2019

NAHAKU na hithitu


Kdo sledoval Designblok, tak mu neuniklo studio NAHAKU .
Tyhle lampy vyrobené z použité flašky na proseco se jim vážně povedly. 
Špatná zpráva je, že jim během DB ukradli veškeré nářadí z auta. A ta dobrá, že existuje  HITHIT  , kde lidi nejen že pošlou peníze, ale taky za to něco dostanou. Třeba mísu z dvířek od pračky. 

Já vím. Všude se na nás valí podpoř, pošli...
Nemocní, chudí, hendikepovaní. Ale občas mám pocit, že lidi jsou z toho tak otrávení, že pak nepošlou nikomu nic. A to je hrozná škoda, protože se ochuzují o skvělý pocit,  o projevenou vděčnost, o radost být součástí změny k lepšímu.











úterý 5. listopadu 2019

Co nového...

...si voláme s mým bráchou každý týden . Chtěla jsem napsat, že si voláme celý život, ale asi spíš od té doby, co jsme si pořídili mobilní telefony.
,,Co nového" se týká i vědy a techniky nebo se dobře bavíme  jarocimrmanovskými nápady.

Posledně téma elektromobily a kdy už to začne být skutečně ekologické. Kdo se o to trochu zajímá ví, jak moc zatěžuje životní prostředí těžba kovů na výrobu baterií.
(mimochodem v posledním čísle ECHO je příloha zaměřená na  porovnání všech typů aut hybrid, elektro, diesly a benzíny.)

Nedávno jsem natrefila na článek  o těžbě  nerostných surovin ve vesmíru. Na astreoidech je mnohonásobně víc surovin , než je na zemi. A taky lithium na baterie.
Jen to vypadá, že dobývání vesmíru bude na stejném principu jako dobývání Ameriky. Kdo dřív přijde, ten dřív mele.

O těžbě ve vesmíru třeba TADY

Brácha je  nadšený z nového kvantového počítače  od Googlu. Tomu já vůbec nerozumím, ale fascinuje mě, že dokáže vypočítat úlohu za 3 minuty na rozdíl od superpočítače, kterému by to trvalo 10 000 let.

A ještě k tomu  týdeníku ECHO. Výborné rozhovory  se zainteresovanými lidmi, ať se jedná o politiku, kulturu, světové dění.
Můj nový rituál. V pátek vyzvedávám v trafice a o víkendu zalezlá  v posteli čtu. To vám je taková pohoda.

sobota 2. listopadu 2019

Výstava Durch Duo a workshopy


Za dva týdny vernisáž DURCH DUO . 14.11. v 17 hod . Srdečně zvu.
K výstavě mě napadlo pár věcí jako doprovodný program. Durch duo vyrábí textilní doplňky a koberce z vlny českých ovcí a tak by bylo hezké na to navázat.

Na jednom workshopu si z vlny upleteme zimní čelenku na hlavu. Pravda, ne každé čelenka sluší, ale může slušet kamarádce, dceři, vnučce a takový hand made dárek pod vánočním stromem opravdu potěší.
Základy pletení naučíme. K tomu káva, čaj , dobrota. Vítané jsou i zdatné pletařky. Jde hlavně o příjemně strávené odpoledne.

Cena 280,- . V ceně je příze na čelenku ( vlna , alpaka) Výběr ze čtyř barev. Fotka jen ilustrační, ale v těchto odstínech.  Velikost jehlicí upřesníme. Maximální počet 10 lidí.
Termín 22.11. ve 16 hod a 7.12. ve 14 hod.
Pokud vás to zaujalo, prosím , napište mi na  info@malinadesign.com a vybraný termín.


Druhý workshop bude zaměřený na spřádání vlny na kolovrátku. Je to kurz individuální. Nika  je z  Farmy Valaška . Farmu založili dva mladí lidé. Chovají přes sto ovcí na spásání pozemků CHKO, na mléčné výrobky a vlnu.
Cena je 1800,-. Termín 7.12.
Bude v jiný čas než pletení.

Já se tak těším!










                                                               Durch Duo doplňky

Durch Duo koberce 










neděle 27. října 2019

Víkend


Pořád objevuju objevené. Divím se, žasnu, tetelím se radostí z hezkých věcí.

V pátek jsme koukali na šestidílný dokumentární cyklus  Magický Činoherní klub  .( D. už to viděl třikrát) . Když  sjedete na odkazu  až dolů, jsou tam všechny díly.


...

V sobotu se Silvou v sauně - já to tam miluju.
Glazování - resty, resty, resty.
Vaření -  kuřecí segedín.
Večer  dokument Forman vs Forman - úžasný.





pátek 25. října 2019

...

Volá D. a hned dopředu hlásí, ať jsem klidná.
Borka srazilo auto, když jel na kole. Nedal přednost. Je v pořádku.

Zpětně jsem našla v telefonu několik zmeškaných hovorů od záchranky, policie, Borka, Dana.
Pokud majitelé auta náhodou objeví tento článek, chtěla bych jim poděkovat, jak se o Borka postarali.
......

Včera se za mnou zastavila jedna známá. Dlouho jsme se neviděly. Přišla se omluvit, že dala na řeči člověka, který mě ani osobně nezná.
Cením si té upřímnosti.

Mluvily jsme o spoustu věcech a taky...

....že někdy je důležité se protnout s něčím, aby si pak člověk uvědomil, že jde proti sobě a že ztratil pozornost a nechal se vtáhnout do cizího příběhu....



úterý 22. října 2019

Často se mě lidi ptají ...

...v které fázi mě mají oslovit ohledně interiéru.
Pokud stavíte dům nebo developer byt, tak čím dřív , tím líp. Ideálně, když máte v ruce půdorys.
Dům má sice jasně danou dispozici a jakž takž zakreslenou pozici nábytku, ale bývá to spíš orientačně.
Takhle vypadá  změna elektra podle skutečného návrhu interiéru. Vkládám jen část.

Pro ty, co se chystají ,,jen " na rekonstrukci , platí to samé.







pondělí 21. října 2019

Víkend

Nedávno jsem nadhodila, že bychom měli vymalovat. Borek s D. mě hned přehlasovali, že je to ještě dobré. DOBRÉ je pro muže většina věcí v domácnosti. Jim se zdá každá domácí činnost ( vrtání, malování) jako obrovský projekt, na který je třeba si vyčlenit dostatek času, který samozřejmě postrádají a nebo ho chtějí využít jinak .

Máme vymalovanou chodbu až do prvního patra, koupelnu a část Borkového pokoje. Ti dva mezi sebou provozují zvláštní humor, díky tomu to nebyla taková hrůza.

V neděli výlet směr Vodní náhon v Žimrovicích  Hladina zasypaná listím, co vypadá jako cesta. Počasí dokonalé a ta  domácí bábovka, co se prodávala za 8,- kč v mini bufetu, taky.

















A ještě tip na rozhlasový program o Jack Kerouac . Skvělý pořad.


středa 16. října 2019

Mini výlet

Včera vlakem do Ostravy na vernisáž.

Vernisáže byly vlastně dvě, ale ta druhá byla úplně o ničem. Galerie Fiducie nezklamala. Překvapená, že si mě majitel pamatuje. Dokonce mám pocit, že mi fandí a to  mezi galeristy nebývá. 
Mně to přijde směšný a smutný, že o sobě galerie nedávají vědět. Každý na svém písečku.


IBRA IBRAHIMOVIČ — STŘEPY SEVERNÍCH ČECH



Krásná instalace ( samozřejmě fotky)   a k tomu velmi efektní video, nejen obsahem, ale i zvukem, který se přenášel přes prkennou podlahu tak, že jste to dunění strojů cítili v sobě.

víc fotek ZDE .



Výhoda malých galerií je, že při počtu dvaceti, je na vernisáži narváno.
To si musím pamatovat, až zas budu smutná, že přišlo ,,jen" třicet lidí.

Večer jsme si zašli na jídlo. U Kellera se zastavil čas. Káva jen granulovaná, ale jídlo moc dobré. Máme to tam rádi.












pondělí 14. října 2019

Co dělá vděčnost s naším mozkem





Úryvek z rozhovoru s Václavem Cílkem v časopisu ECHO. 

Dřív mě jeho rozhovory a knihy lehce děsily. Po dočtení knihy Tři svícny za budoucnost jsem chtěla naplnit sklep pitnou vodou a zavařeninami. Ale postupem času ke svým prognózám přidal i optimističtějští nótu. 


neděle 13. října 2019

Co v práci

Už několik týdnů za sebou  sedím u počítače a řeším technické věci. Mám pocit, že studuju jen  výkresy, měřím, propočítávám, kreslím podklady pro řemeslníky a na samotný design mi zbývá minimum času. Většina staveb je na několik měsíců, takže dělám na několika souběžně.




Dům v Malenovicích. 

Shodou okolností o pár set metrů od tohoto domu předělávám kuchyň a koupelnu v jiném domě.


                                                              střešní byt v Hradci Králové




rekonstrukce bytu v Ostravě 


pracovna pro pastora Církev Bratrské 


A  nový projekt -  kanceláře v Kofole.

Poprvé v životě mě začaly bolet záda. Trochu cvičím, ale stejně mi nejvíce pomáhá chůze.
Nechápu, jak můžou lidi celý život jen sedět v kanceláři.

...........

V pátek jsem si udělala volno a jela s Danem rozvážet pneumatiky směr Zlín. Cestou zpátky jsme to vzali přes Přerov, dali si oběd  (i s jeho dědou)  a rychle zpátky.
Odpoledne D. odjel do školy. Nakonec se rozhodl, že bakalářku přece jen napíše a připraví se na  státnice. Vzal si s sebou i kolo. Myslím, že těm přednáškám moc nedá.


Borek v sobotu na zápas do Příbrami. V jednu ráno zpátky. Dnes hraje doma.

A já budu vařit. Večer se všichni slezeme včetně Davida a jeho přítelkyně. Moc se těším.