neděle 28. května 2023

Na otočku do Rakouska

 Po deseti letech už bych se mohla nazývat  rodinný architekt. Společně jsme opravili několik  nemovitostí.  Tentokrát je to kousek za hranicemi. Moc mě to s nimi baví. Když vymyslím, že v druhém patře vybouráme okno a vybudujeme v atriu velkou terasu, není problém. Je to sice větší zásah, ale rázem byt získá aspoň částečně to, co nabízí rodinný dům. Možnost vyjít ven, mít soukromí,  opalovat se, pěstovat rostliny, grilovat, popíjet víno při západu slunce. 
místo okna dveře na terasu
Původně jsme mysleli, že se ještě stavíme do Mikulova na Křehký Mikulov, ale měla jsem pocit, že většinu věcí znám. V galerii Závodný taky nic, co by mě zajímalo. Nakonec jsem byla ráda, že jsme dorazili domů tak akorát, abychom stihli v bistruck halloumi burger a odpadli do postele.

...
Dnes D. na kole na Lysou horu. Já se Silvou na pěšky na Ropičku. Každý podle svých fyzických možností. Krásný víkend to byl.
3 komentáře:

Alena řekl(a)...

Nádhera!

Mia řekl(a)...

Many have come to the conclusion that Bitcoin and other cryptocurrencies cannot be traced or recovered but it’s incorrect, it can be traced and recovered with the right tools and resources. I was one of those who didn’t believe in it but I was able to recover my Bitcoin after I sent a huge amount to the wrong address with the help of a recovery team called HACK JUDAS. I thought all hope was lost for good but with the intervention of JUDAS, I was able to trace and recover my Bitcoins. Truly remarkable work by HACK JUDAS and I highly recommend their service.

JUDAS can be reached via E-mail: hackerjudas9@gmail.com
INSTAGRAM: hackerjudas

Anonymní řekl(a)...

As a Retired combat Marine, I never believed I could easily fall prey to internet fraudsters after many years serving in the National Guard. I want to tell the world the wonders of what the [HACK JUDAS] Hacking/Recovery agency is doing, it's as important as what US troops are doing on the battlefield. You are waging warfare against these criminals and terrorists on the internet. I thought after investing with a fake Bitcoin investment website, I would lose all my money, but you saved the day by ensuring my funds were recouped from that fake crypto investment platform. Thank you for defending and protecting the most vulnerable of our society against these online predators. Keep up the good work, His contact Below.

TELEGRAM:JUDAS012
INSTAGRAM: hacker judas
mail: hackerjudas9@gmail.com